БІЛЯ ВИТОКІВ ПРАВОВОЇ ДЕГРАДАЦІЇ Правова система в державі дійшла до критичної межі, за якою – правовий нігілізм та хаос. Ігнорування законів породжує свавілля, що є підґрунтям анархії, корупції та паралічу системи управляння держави як такої. Про причини цього негативного явища, яке прогресує в Україні, вже давно говорять не лише аналітики, але й вищі посадові особи держави.
Додано 17.08.2008

Стосовно громадян, то порочність правової системи держави вони давно відчувають на „власній шкірі”. Коли заходить мова про відсутність елементарної людської совісті в окремих чиновників від правоохоронних органів, спадає на думку старий анекдот: малюк нашкодив і мама суворо запитує у нього: „Сашку, у тебе совість є ?”. Дитина, схлипуючи, відповідає: „Мамусю, вибач, я сьогодні виміняв її на цукерку в Іванка”.

До редакції потрапив офіційний документ, що є яскравим прикладом небезпечного правового нігілізму в системі прокуратури обласного центру. Саме таким є останній припис прокурора міста Ужгорода, старшого радника юстиції Олександра Стратюка на адресу голови Ужгородської міської ради Сергія Ратушняка про усунення порушень Закону України „Про природно-заповідний фонд України”.

Для того, щоб широкий загал міг належним чином оцінити рівень фаховості старшого радника від юстиції, зрозуміти мотиви та логіку його дій, зробити власні висновки та постановити оцінку автору, вважаємо за необхідне процитувати цей документ в повному об’ємі без коментарів та скорочень:



„07.08.08 №2029 вих.08. Голові Ужгородської міської ради Ратушняку С.М.

ПРИПИС про усунення порушень вимог Закону України „Про природно-заповідний фонд України”.

Прокуратурою міста Ужгорода проведено перевірку законодавства України про природно-заповідний фонд з приводу погодження меж та винесення у натурі парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський” в м.Ужгороді.

Так, згідно протоколу встановлення (відновлення) на місцевості (в натурі) та погодження меж земельної ділянки від 11.04.2008 року, що складений комісією, яка затверджена розпорядженням міського голови від 01.04.2008 року №63 „Про створення комісії”, що ними проведено встановлення (відновлення, визначення) на місцевості ( в натурі) меж земельної ділянки в м.Ужгороді, вул. Боздоська дорога, 5.

Крім цього, комісією складено Акт обстеження зелених насаджень території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення „Боздоський” ( з науковим обґрунтуванням) – межі в натурі встановлено (визначено) і закріплено межовими знаками та запропоновано для погодження площу парку у розмірі 53,2658 га.

Дані дії суперечать законодавству України та можуть завдати істотної шкоди інтересам громадян та держави.

Згідно п.37 ч.1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, виключною компетенцією міських рад є прийняття рішень про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні, внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, є пам’ятниками природи, історії або культури, які охороняються законом.

Встановлено, що у 2006 році Ужгородською філією ДП „Закарпатгеодезцентр” виконаний комплекс топографо-геодезичних робіт на замовлення комунального підприємства „Боздоський парк” по виготовленню кадастрової справи та встановлення зовнішніх меж та площ землекористування за договором №Ф-119/06 від 11.05.2006 р.

Згідно пояснювальної записки керівника відділу №1 Ужгородської філії ДП „Закарпатгеодезцентр” Піскунової С.П. та кадастрового плану земельної ділянки парку КП „Боздоський парк” площа парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський” в м.Ужгороді становить 73,7569 га. Територія площею 20,1 га є невід’ємною частиною парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський” і являє собою фактично напівлісовий водно-болотний комплекс прибережного масиву заплави р.Уж із природно сформованим комплексом біорізноманіття та підлягає безумовному збереженню та охороні.

Згідно ч.3 ст.7 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, на землях природоохоронного та історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об’єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.

Встановлено, що погодження меж та винесення в натурі парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський” в м.Ужгород відбувається в порушення вимог ч.4 ст.52 Закону України „Про природно-заповідний фонд України”, яка передбачає, що розробка проектів створення регіональних ландшафтних парків, заповідних урочищ, а також заказників, пам’яток природи та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва місцевого значення забезпечується органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях.

Недотримання вимог ч.3 ст.7 і ч.4 ст.52 Закону України „Про природно-заповідний фонд України” та зменшення розміру площі парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський” в м.Ужгороді на 20,1 га може призвести до нецільового використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, порушення вимог проектів створення та організації територій природно-заповідного фонду, здійснення в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон забороненої господарської діяльності, що у свою чергу може завдати істотної шкоди інтересам держави та громаді м.Ужгорода.

Враховуючи те, що порушення Закону мають очевидний характер і можуть завдати істотної шкоди інтересам громадян та держави, керуючись ст.22 Закону України „Про прокуратуру”, – вимагаю: Негайно усунути порушення вимог закону, вжити заходів до неухильного виконання норм Закону України „Про природно-заповідний фонд України,” встановити межі об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський”, що відповідали б його реальній площі 73,7569 га. Припис підлягає негайному виконанню, про що письмово повідомити прокурора міста Ужгорода, додавши копії відповідних підтверджуючих документів. У разі незгоди з вимогою, зазначеною в приписі, Ви вправі оскаржити його вищестоящому прокурору або суду. Прокурор міста Ужгорода старший радник юстиції Підпис О.М.Стратюк.”



Важко не оцінити абсурдний пасаж прокурора міста Ужгорода пана Стратюка стосовно того, що Ужгородська філія ДП „Закарпатгеодезцентр” уповноважена встановлювати, що є від’ємною , а що – невід’ємною частиною парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський”. Мало того, пан Стратюк присвоїв керівнику відділу №1 Ужгородської філії ДП „Закарпатгеодезцентр” право дати фахове експертне заключення, що ті невід’ємні гектари являють собою фактично напівлісовий водно-болотний комплекс прибережного масиву заплави р.Уж із природно сформованим комплексом біорізноманіття, який беззастережно підлягає безумовному збереженню та охороні. Цікаво, що пані С.П.Піскунова ніколи не давала будь-яких заключень відносно напівлісового водно-болотного комплексу з усім його біорізноманіттям, про що свідчить її лист №302/08-1 від 04.08.2008 року на ім’я заступника прокурора міста Ужгород, радника юстиції пана Малинича. Все інше відносно будь-якого письмового документу з ДП „Закарпатгеодезцентр” як обгрунтування прокурорського припису є вигадкою пана Стратюка.

Тому варто оцінити дії прокурора міста Ужгород з точки зору Закону, беручи за доказ саме його припис, що є незаперечним та неспростовним письмовим доказом вчинення прокурором міста Ужгород О.М. Стратюком дій, які містять склад злочину, передбаченого ч.3 ст. 364 Кримінального Кодексу України „Зловживання владою або службовим становищем”. Так, прокурор міста О.М. Стратюк, зловживаючи службовим положенням, всупереч інтересам служби, 07 серпня 2008 року в інтересах третіх осіб виніс припис №2029 вих.08, чим заподіяв істотну шкоду охоронюваним законом громадським інтересам ужгородської міської громади. Його діями громада та її представницький орган позбавлена права розпоряджатися 20,1 га земель запасу міської громади.

Крім того, дії О.М.Стратюка містять склад злочину, передбаченого ст. 356 Кримінального Кодексу України „Самоправство”. Прокурор Ужгорода О.М. Стратюк, всупереч відомому рішенню Закарпатського облвиконкому № 253 від 23 жовтня 1984 стосовно природоохоронного об’єкту, що нині йменується „Боздоський”, охоронного зобов’язання міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 02 серпня 2005 року та п.37 ч.1 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, самоправно збільшив площу парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва „Боздоський” в м.Ужгороді до 73,7569 га. Таким чином О.М. Стратюк здійснив своє удаване право, яке всупереч встановленому порядку та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” є виключною компетенцією Ужгородської міської ради. Такі дії пана прокурора мають очевидний характер і завдали істотної шкоди інтересам ужгородської громади та державі.


P.S. Незалежна громадсько-політична газета "Трибуна" є офіційно зареєстрованим обласним засобом масової інформації, що надіслала дану публікацію до Генпрокуратури. Тому у відповідності до п.4 ст.94 Кримінально-прецесуального Кодексу України просимо Генерального Прокурора України вважати даний матеріал повідомленням про вчинення злочину прокурором міста Ужгорода О.М.Стратюком. Про прийняте рішення просимо Генерального Прокурора України повідомити редакцію в письмовій формі у встановлені Законом терміни.

Газета "трибуна"

Оновлена
версія сайту
Інформація про виділення коштів місцевого бюджету
КОРИГУВАННЯ ГЕНЕРАЛЬНОГО ПЛАНУ МІСТА

ПЛАН ЗОНУВАННЯ ТЕРИТОРІЇ МІСТА
Внесення змін у детальні плани території індивідуальної малоповерхової житлової малоповерхової забудови в районі вулиць Тютюнової, Загорської, Ярослава Мудрого для розміщення житлових будинків садибного типу для учасників АТО та бойових дій в Афганістані
ІСТОРИКО-АРХІТЕКТУРНИЙ ПЛАН МІСТА

Пояснювальна записка.pdf
Карта (1-5000).jpg (35M)
Схема маршрутів громадського транспорту Ужгорода


Контактні телефони приватних та комунальних служб міста, диспетчерських служб
Інформація про порядок подання звернень, функціонування телефонів «гарячої лінії» та електронні поштові адреси в Ужгородській місцевій прокуратурі

Електронні звернення громадян


*Додатково інформуємо, що відповідно до Закону України, "Про звернення громадян" відділом роботи із зверненнями громадян ведеться реєстрація телефонних звернень громадян за номером : 617127

швидкий перехід


ГОЛОВНА

Про Ужгород

Фотогалерея

Структура органів міської ради

Рішення сесій міської ради

Рішення виконкому

Розпорядження міського голови

Постійні комісії

Громадсько-політична активність

Зовнішньо-економічна та інвестиційна діяльність

Паспорт підприємств міста

Оголошено конкурс