| |
|
|
|
|
ПРОГРАМА
підтримки розвитку малого підприємництва в м. Ужгороді
на 2011-2012 роки
1. Стан і аналіз розвитку малого підприємництва в м. Ужгород
Головна мета, очікувані результати
|
|
|
Додано 02.09.2010
|
|
|
Важливу роль у розвитку економіки міста відіграють суб´єкти підприємницької діяльності, які забезпечують основну частку доходу міського бюджету, створюють нові робочі місця, залучають інвестиції, освоюють нові виробництва.
Особлива роль відводиться малому підприємництву у вирішенні проблем зайнятості населення. Всього в м. Ужгороді станом на 01.01.10 на обліку перебуває 17478 осіб, із них фізичних осіб – підприємців - 13582 та 3896- юридичних осіб.
У розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення м.Ужгород припадає в середньому 190 малих підприємств (57 по області), проти 163 у 2008 році (51 по області). Тобто практично кожен 8-мий мешканець міста є підприємцем – фізичною особою при показнику по області – 19-тий мешканець.
Надходження до місцевого бюджету від діяльності малого підприємництва за 2009 рік становило 72,9 млн.грн.
Світова фінансово-економічна криза негативно вплинула на економіку України, а це, в свою чергу, негативно позначилось на функціонуванні та розвитку малого підприємництва, яке найбільш інтегроване в економічні процеси і будь-яка економічна криза чи нестабільність у суспільстві вимагає відповідної регуляторної ролі держави.
Однією з важливих ланок у структурній перебудові економіки міста, країни в цілому залишається розвиток малого підприємництва.
Успішне вирішення проблем малого підприємництва в умовах кризи матиме подвійний ефект, якщо держава створить сприятливі умови для забезпечення функціонування існуючих малих підприємницьких структур та безперешкодного входження безробітних до лав малого бізнесу, то підприємницький потенціал здатний виступити потужним ресурсом у вирішенні, по-перше, соціальних проблем (подолання безробіття й зниження соціальної напруженості) і, по-друге, сриятиме наповненню бюджетів різних рівнів та зміцненню економіки регіону і держави в цілому.
Кількість малих підприємств, що повідомили про свою діяльність
Динаміка розвитку малого підприємництва в місті показує, що кількість малих підприємств щороку зростає. Так, у 2009 році кількість зросла на 14,3 % порівняно з 2008 роком, та на 7,6% і на 9,1% порівняно з 2007 та 2006 роками.
Обсяг реалізованої продукції (робіт , послуг)
малими підприємствами
(гривень)
Динаміка реалізації обсягу продукції (робіт ,послуг) малими підприємствами показує, що фінансово-економічна криза вплинула і на цей показник. Так, у 2009 році реалізовано продукції (робіт, послуг) на суму 1422,4 млн.грн., що на 24 % менше порівняно з попереднім роком (1764,0 млн.грн. в 2008 році), але він збільшився порівняно з 2007 роком на 897,3 тис.грн., з 2006 роком – на 963,8 тис.грн. У розрахунку на 1 особу в м.Ужгороді припадає 133,5 тис.грн. проти 106,7 по області.
Протягом 2009 року ефективною була діяльність малих підприємств будівництва, торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку, транспорту та зв’язку, фінансової діяльності, операцій з нерухомим майном, оренди, інжинірингу та надання послуг підприємцям, освіти, охорони здоров’я та соціальної допомоги.
За рахунок розвитку торговельної мережі та впровадження нових форм організації торговельного обслуговування населення до 2012 року планується щорічне збільшення товарообороту до 10%. Такий ріст передбачається за рахунок збільшення обсягів реалізації товарів вітчизняного виробництва, розширення мережі магазинів, рекламної компанії, проведення виставок-продажу товарів, тощо.
На території міста розміщено більше 56 магазинів фірмової торгівлі.
Велика увага приділяється сфері побутового обслуговування населення. Мережа побуту налічує 235 об’єктів. Планується розширення мережі підприємств побутового обслуговування та послуг за рахунок створення об’єктів послуг в супермаркетах (фотопослуги, ремонт годинників, доставка товарів, прокат тощо). Крім того, відкриття нових об’єктів планується провести, також, за рахунок перепланування та реконструкції існуючих приміщень виробничого та житлового призначення, встановлення сучасних кіосків з дрібного ремонту взуття, годинників та ін. в мікрорайонах міста, де не можливе будівництво.
Однією з основних проблем розвитку малого підприємництва в місті залишається його фінансово-кредитна підтримка, що здійснюється в основному за рахунок банківського кредитування.
За рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, протягом 2009 р. 1742 осіб прийняли участь у тематичних семінарах "Як розпочати свій бізнес", " Від бізнес-ідеї до власної справи" та інші, всього проведено-71. Значним показником розвитку підприємництва у місті є розвиток інфраструктури малого бізнесу. Треба відмітити, що на сьогоднішній день у місті діє 2 бізнес – центри та регіональний фонд підтримки підприємництва, активно працюють громадські організації з підтримки підприємництва.
Інформаційним та консультативним забезпеченням суб’єктів підприємницької діяльності займаються управління та відділи міської ради, громадські об’єднання підприємців, Бізнес-центр, Ужгородська Торгово-промислова палата, ДПІ в м.Ужгороді, міський центр зайнятості та інші громадські організації. В профінформаційному секторі міського центру зайнятості розміщені інформаційні матеріали, які стосуються майбутнього підприємця, а саме: як скласти бізнес-план, юридичні нормативні документи та матеріали з описом професій.
Аналіз стану розвитку малого підприємництва та виконання регіональної програми розвитку підприємництва в м.Ужгороді на 2009-2010 роки свідчить про наявність проблем, що стримують розвиток даного сектору економіки, зокрема:
• складна процедура отримання дозволів і погоджень;
• складність доступу до фінансово-кредитних ресурсів;
• велике податкове навантаження;
• відсутність майна у суб’єктів малого підприємництва;
• відсутність системності та узгодженості в регуляторній базі, часта зміна та прийняття непередбачуваних регуляторних актів;
• недостатня інформаційна та правова обізнаність суб’єктів підприємництва.
• відсутність дієвої державної підтримки малого підприємництва.
Підприємці залучались до участі у ярмарках, виставках, семінарах, форумах, підготовці кадрів для роботи в малому підприємництві.
Суб”єкти туристичної діяльності міста приймали участь у міжнародній туристичній виставці "Турєвроцентр-2009". У 2009 році послуги тимчасового розміщення в місті надавали 22 готельних закладів. Щорічно весною у місті проводяться фестивалі "Сакура-Фест".
В Ужгородській міський раді постійно проводилися зустрічі, “круглі” столи з підприємцями міста, представниками банківських установ, виробниками продукції, представниками торгівлі. Загальноміський постійно діючий єдиний тендерний комітет для забезпечення прозорості закупівель здійснював оприлюднення інформації про торги у “Віснику державних закупівель”, газеті “Ужгород” та в інформаційній системі у мережі Інтернет при проведенні відкритих торгів. При здійсненні закупівлі процедурою запитом цінових пропозицій інформація про здійснення закупівлі оприлюднювалася в газеті “Ужгород”.
Згідно із вимогами Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, з метою спрощення процедур започаткування підприємницької діяльності у м. Ужгороді працює відділ (офіс) з видачі документів дозвільного характеру, завдяки роботі якого забезпечено максимальну прозорість у процедурі видачі дозвільних документів. На сьогодні, звернувшись до офісу підприємці та мешканці міста мають змогу оформити дозвільні документи на торгівлю, надання побутових, а також медичних та фармацевтичних послуг, визначитись з переліком необхідних документів, вартістю, термінами виконання усіх видів дозвільно –узгоджувальних документів, що необхідно отримати для започаткування та ведення бізнесу у місті.
Станом на 01.01.10р. адміністраторами відділу (Офісу) прийнято від суб’єктів підприємницької діяльності 1026 дозвільних справ, управліннями та відділами міськвиконкому підготовлено до видачі 801 документ дозвільного характеру.
На виконання вимог Закону України “Про державну регуляторну політику в сфері господарської діяльності” всі проекти регуляторних актів разом з аналізом регуляторного впливу оприлюднювались в засобах масової інформації для обговорення громадськості, внесення пропозицій і зауважень та розміщуються на WEB- сайті міської ради.
Середньооблікова чисельність найманих працівників на малих підприємствах м.Ужгорода у 2009 році склала 10,6 тис. осіб проти 11,5 у 2008 році.
Показник середньооблікової чисельності найманих працівників протягом останніх чотирьох років скорочується.
Зменшення кількості найманих працівників мало місце на малих підприємствах всіх видів економічної діяльності, крім промисловості, будівництва, операцій з нерухомістю та оренди. Питома вага працюючих на малих підприємствах м. Ужгород складає майже третину обласного показника і є найвищою в області.
Динаміка середньомісячної заробітної плати найманих
працівників малих підприємств
(гривень)
Динаміка виплати заробітної плати показує, що середньомісячна заробітна плата працівників малих підприємств м. Ужгорода у 2009 році становила 1103,28 грн., і зросла у порівнянні з попереднім роком на 50,27 грн. або на 4,6 %, з 2007 роком - на 330,01 грн. або на 30%, з 2006 роком – на 475,24грн. або 43,1%. Показник заробітної плати по місту вищий за обласний : порівняно з 2009 роком - на 139,37 грн. або 12,6%, з 2008 роком - на 140,55грн. або 13,3%, з 2007 роком – 119,41 грн. або 15,4%, з 2006 роком –на 96,26 грн. або 15,3%.
Аналіз стану та проблем розвитку малого бізнесу в Україні свідчить про те, що подальший його розвиток без активного та позитивного втручання держави може призвести до згортання (в основному через "тонізацію") цього сектора економіки з відповідним загостренням економічних проблем та посиленнямсоціальної напруги. Через це і виникає необхідність дієвої державної політики підтримки малого бізнесу.
Створення відповідних правових, економічних та організаційних умов сприятиме подальшому збільшенню кількості субєктів малого підприємництва, зростанню ролі та значення його у національній економіці.
Вирішення існуючих проблем розвитку малого підприємництва в Україні, створення відповідного середовища потребують докорінної перебудови державної політики в галузі сприяння малому підприємництв.
Завдання полягає у тому, щоб суттєво розширити його роль і місце в економічному процесі. Тобто, забезпечення протягом найближчих років у структурах зазначеного сектора зайнятості на рівні 25-30% дієздатного населення та виробництва до 25% ВВП. Саме з цього слід виходити при розробці та реалізації заходів щодо підтримки малого підприємництва.
Реалізація Програми економічних реформ на 2010-2014 роки та створення відповідної нормативно-правової бази дасть можливість покращити ситуацію в цьому секторі економіки.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
З А Х О Д И Р Е А Л І З А Ц І Ї П Р О Г Р А М И
І. Впорядкування нормативного регулювання підприємницької
діяльності.
|
|
|
Додано 02.09.2010
|
|
|
Одним з найважливіших завдань щодо здійснення економічної реформи є впровадження єдиної державної регуляторної політики у сфері підприємництва, сприяння розвитку економічної конкуренції, основною метою якої є усунення правових, економічних та адміністративних перешкод у реалізації права громадянина на підприємницьку діяльність. Створення відповідних правових, економічних та організаційних умов сприятиме подальшому збільшенню кількості суб"єктів малого підприємнцтва, зростанню ролі та значення його у національній економіці.
З цією метою необхідно вжити першочергових заходів, які будуть спрямовуватися на спрощення доступу підприємців – початківців до інформаційних, майнових, фінансово-кредитних ресурсів, надання навчально-освітніх, консультативних послуг для швидкого опанування базовими знанннями у сфері правової та бухгалтерської освіти.
Вирішення існуючих проблем розвитку малого підприємництва в Україні, створення відповідного средовища потребують докорінної перебудови державної політики в галузі сприяння малому підприємництву.
На протязі наступних двох років виконком міської ради планує продовжити роботу, яка виконувалась в процесі реалізації “Програми підтримки малого підприємництва у м. Ужгороді на 2009-2010 рр”.
|
|
|
|
|
|
|
|